Jak dobrać odpowiedni  rekuperator?

Od czego zacząć wybór centrali ?

Oczywiście od poprawnie wykonanego projektu który pozwoli nam określić podstawowe parametry takie jak wydajność oraz spręż dyspozycyjny. Mając punkt pracy powinniśmy w kolejnym kroku wybrać lokalizacje co zdeterminuje nam z kolei układ króćców rekuperatora. Rekuperator na poddaszu będzie miał z pewnością układ poziomy a centrala będzie stojąca. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem będzie rekuperator w konstrukcji odlewanej z formy -dzięki temu będzie pozbawiony mostków cieplnych . Alternatywnie można wybrać rekuperator z wymiennikiem obrotowym który nie będzie wykraplał wilgoci mogącej zamarznąć na słabiej docieplonym poddaszu. Tu problemem może być znalezienie rekuperatora z poziomym układem króćców

 Rekuperator w parterze lub w piwnicy zwykle ma uklad króćców pionowy - wyjątkiem są centrale podwieszanie które możemy zastosować mając zbyt mało miejsca na podłodze lub na ścianach .

Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła zwane rekuperatorami mają zwykle wydajności  od 200 do 800 m3/h, wyposażone są w obrotowe (zwykłe lub  sorpcyjno-entalpiczne), przeciwprądowe (zwykłe lub entalpiczne) wymienniki ciepła  coraz rzadziej w wymienniki krzyżowe . Jak już wspomnieliśmy w wersji stojącej posiadają układ króćców poziomy, pionowy lub w wersji płaskiej, podwieszanej poziomy boczny.