Rekuperatory czyli centralki wentylacyjne z odzyskiem ciepła stają się powoli standardem w zwykle bardzo szczelnych domach jednorodzinnych czy wymagających komfortu pracy biurach lub sklepach.

Sercem rekuperatora są wymienniki ciepła .

Najczęściej stosowane to wymienniki przeciwprądowe, wymienniki obrotowe . Spotykane są także wymienniki krzyżowe lub spiralne. Różnią się konstrukcją wykonania , gabarytami oraz oczywiście sprawnością. Ponadto rekuperator wyposażony jest w automatykę, dwa wentylatory ( czerpno-nawiewny i wywiewno-wyciągowy) i zestaw filtrów . Opcjonalnie mamy nagrzewnicę wtórną dogrzewającą powietrze zewnętrzne lub dodatkowe filtry np.antysmogowe PM 1.0 lub PM 2.5

Poszczególne rekuperatory różnią się między sobą także sposobem montażu i układem krócćów. Tak więc oferujemy rekuperatory : stojące (z poziomym lub pionowym układem króćców) i podwieszane ( w tym wypadku tylko z poziomym układem króćców) .

Zadaniem dobrego rekuperatora jest odzysk ciepła z powietrza usuwanego z budynku i przekazania go z jak największą sprawnością do powietrza świeżego nawiewanego z zewnątrz. Tym sposobem pojawiają się istotne oszczędności dla użytkownika instalacji wentylacyjnej oraz poprawia się bardzo komfort przebywania w obiekcie. 

Coraz częściej systemy rekuperacji mają możliwość także zarządzania nimi przez sieć WIFI i/lub poprzez różnego rodzaju systemy zarządzania budynkami . Niektóre z oferowanych rekuperatorów znajdziecie tutaj